מה הקורס מציע

ההכשרה מציעה קורס מטפלים של 50 יום למי שרוצה להפוך למטפל קרניו-סקרל מוסמך. ההכשרה היא ביודינמית בגישתה, ומכוונת לעורר את התבונה הטבעית של הגוף, ואת יכולת השינוי המולדת שלנו, על מנת להעלות ולייצר תהליכי ריפוי משמעותיים. שינויים אלה הם פיזיולוגיים, פסיכולוגיים ורגשיים באופיים ומתרחשים מתוך הקשבה לסדרי העדיפות של הגוף.

אמנותו של המטפל היא להתחבר לכוחות הריפוי הנמצאים בבסיס הווייתנו ולסייע לתהליכי ארגון מחדש לקרות. כוחות ריפוי אלו מתבטאים בתנועות עדינות של רקמות ונוזלים אשר ניתן לחוש אותם בידיים רגישות. הגישה של הקרניו-סקרל הביודינמי מכירה באדם השלם - בתלות ההדדית בין גוף, חשיבה, רגש ונפש.

 •  צוות מורים מנוסה היוצר מרחב למידה סקרני ופתוח.
 • יחס כמותי מצויין של תלמידים ביחס למורים, דבר המייצר דינמיקה קבוצתית בריאה ותומכת
 • הערכה לטבע ההוליסטי של החוויה האנושית
 • ליווי עם משוב רגיש וצלול
 • סביבה בטוחה לצמוח בה
 • דגש על טיפוח מטפלים אפקטיביים ומוצלחים


מטרת ההכשרה

מטרת ההכשרה היא לספק תהליך לימודי טרנספורמטיבי המגדל מתוכו מטפלים מצויינים. ההכשרה הינה יסודית ומקיפה, ומכבדת את השורשים של עבודת ריפוי זו יחד עם ההתפתחויות העכשוויות בתחום. הדגש בהכשרה הוא על פיתוח מיומנויות חישה, תפיסה ומיומנויות טיפול שהתלמיד יכול להפנים צעד אחר צעד. הקורס בנוי כך שהמידע והמיומנות הנרכשת בכל סמינר נבנים בהגיון ובהדרגה מסמינר לסמינר. ישנם כמה אלמנטים השזורים לאורך כל הקורס לכדי יצירת בסיס מוצלח לפרקטיקה: מיומנויות טיפול ומגע, הבנה קלינית של כאב וטראומה, ניהול פרקטי והתפתחות אישית כמטפלים. מטרת ההכשרה היא לסייע לתלמידים ביישום המיומנות והתאוריה לכדי עיסוק בקרניו-סקרל ביודינמי עם מטופלים אמיתיים, עם סוגיות והתניות אמיתיות, על מנת לספק טיפולים בטוחים ואפקטיביים. הנה כמה ממיומנויות היסוד שילמדו בקורס:

מיומנויות חישה ואנטומיה חוויתית

על מנת להיות מודעים לתנועות מעודנות ואיכויות שונות בגוף, עלינו לפתח רגישות גבוהה. לכן, הקורס שם דגש על תרגולי מודעות גוף ומלמד אנטומיה דרך חוויה ומחקר אישיים. שיטה זאת מטפחת דרכים לפיתוח מודעות גוף ומייצרת יכולת להבדיל בין רקמות ומבנים בתוך גופך ובסופו של דבר בגופו של המטופל. הקורס כולל לימודי אנטומיה כדרך להעמיק את המודעות לגוף.

מיומנויות תפיסה

תלמדו איך לתפוס את הגוף ברמות ארגון שונות - הפיזית, הנוזלית והאנרגטית, ולעקוב אחר האופן בו הגוף נע ונגלה בין מצבי ההוויה השונים. מיומנות זו מובילה אותך להיות חופשי וגמיש ביכולת שלך לתפוס דברים ולראות את הגוף ואת העולם בעיניים שונות.

מיומנויות מגע

נלמד כיצד לגשת אל הרגישות הקיימת בידיים, כך שתוכלו לחוש עמוק אל תוך הגוף על ידי יצירת מגע רחב ומזמין. תלמדו איך לגעת באופן שמייצר מערכת יחסים הוליסטית המביאה מודעות למבנים רחוקים מנקודת מגע הידיים יחד עם יכולת הערכה של הרצף והקשר בין רקמות הגוף השונות ונוזלים.

מיומנויות טיפול

למידת אמנות המפגש עם לקוחות שונים וצרכיהם, איך לעבוד עם מגוון סיטואציות שעולות במרחב הטיפולי. איך להתנהל במיומנות ובבטחה כשעולים ביטויים של טראומה.

הבנה קלינית

נלמד איך להפעיל שיקול דעת טוב כמטפל. איך להיות מאוזן ולהפעיל שיקול דעת הגיוני אל מול מצבי בריאות שונים. היכולת להעריך בבטחון שינויים אצל מטופל ולזהות דפוסים בסיסיים.

ניהול פרקטי והתפתחות אישית

איך להתבסס כמטפל מקצועי ולהצליח. איך להתנהל באופן מוסרי כמטפל וליצור מחוייבות פנימית להמשיך ולפתח כישורים מקצועיים.

אנטומיה חיה

על מנת להיות מודעים לתנועות מעודנות ואיכויות שונות בגוף, עלינו לפתח רגישות גבוהה. לכן, הקורס שם דגש על תרגולי מודעות גוף ומלמד אנטומיה דרך חוויה ומחקר אישיים. שיטה זאת מטפחת דרכים לפיתוח מודעות גוף ומייצרת יכולת להבדיל בין רקמות ומבנים בתוך גופך ובסופו של דבר בגופו של המטופל. הקורס כולל לימודי אנטומיה כדרך להעמיק את המודעות לגוף.

אם אין לכם ידע או הכשרה קודמים באנטומיה, יתכן ותצטרכו להשלים לימודי אנטומיה בצורה כזו או אחרת. ישנה הכשרת ה Living Anatomy או השלמה של ידע כחלק משיעורי הבית כדי שתהייה לך פרספקטיבה רחבה יותר של תהליכים פיזיולוגים לכשתסיימו את ההכשרה. נדרשות 80 (מינימום) שעות של לימודי אנטומיה/פיזיולוגיה על מנת לקבל את תעודת ההסמכה.

תהליך הלמידה

ההכשרה מוצעת במתכונת של סמינרים בני חמישה ימים מרוכזים אחת לחודשיים למשך כשנתיים. זמן זה הינו הכרחי לבניית מיומנויות יסוד דרך תרגול סדיר. הסמינרים הם חוויה עוצמתית המשלבת טכניקות דיאלוגיות, דיון, מחקר בקבוצות קטנות ועבודה במגע. פיתוח הכישורים הפרקטיים מבוסס על המחקר והנסיון של התלמיד עם העבודה המוצעת, בליווי ותמיכה של המורים. תרפיית קרניו-סקרל ביודינמי הינה תהליכית ומצריכה מהמטפל מיומנות עבודה עם הדפוסים הגופניים והרגשיים שלו בנוסף לאלה של המטופל. ההקשבה העמוקה המוצעת בעבודה זו, מאפשרת לחוויות המוחזקות בגוף לעלות כתהליך גופני-תודעתי. תרגולי המגע במהלך הסמינרים יעוררו בצורה טבעית את הדפוסים העמוקים שלך, מה שעתיד להביא לתמורות אישיות שהינן מפתח לרכישת המיומנות שלך כמטפל. רוב ההבנה העמוקה של התרפייה נובעת מהעבודה החוויתית המתרחשת בקורס וחשוב להמשיך תהליך זה בין הסמינרים בעזרת טיפולים פרטניים.

למידה ותרגול

ההכשרה כוללת שיעורי בית שהם שילוב של קריאה, כתיבה ותרגול במגע. העבודות הכתובות עוזרות לכם ולצוות המורים להבין איך אתם מתקדמים

. העבודות הכתובות כוללות אנטומיה באוריינטציה קרניו-סקרלית, פילוסופיה של הגישה וחומר כתוב ההכשרה מציעה הערכת מצב לאורך התהליך ומשובים אישיים על ההבנה והכישורים שלכם.

בתום השנה הראשונה מוצעת גם תכנית משוב עצמי שעוזרת לנו להבהיר תחומים של חוסר בהירות או בטחון. בשנה השנייה מוצעת תכנית סיפורי-מקרה כדי לעזור לכם לפתח הבנה של תהליכים קליניים. כמו כן, ישנם משובים קבועים סביב תרגולי המגע בסמינרים והזדמנויות להניח ידיים על המורים ולקבל משוב. יסופקו לכם חוברות לימוד המקיפות את התכנים הנלמדים לתמיכה בתהליך.

סטנדרטים

גופים הנותנים הכרה רשמית

לאחר סיום הכשרת היסוד, תקבלו תעודת הסמכה של תרפיית קרניו-סקרל. ההכשרה מוכרת על ידי גופים מקצועיים ברחבי העולם.

הצטרפות לארגון

ההכשרה שלנו משוייכת לארגון הכשרת מטפלי הקרניו-סקרל הביודינמי הבינלאומי (IABT) הפועל לקביעת סטנדרטים לקורסים של קרניו-סקרל ביודינמי. מוסדות הכשרה החברות בארגון זה נותנות הגדרה רשמית של מטפל קרניו-סקרל ביודינמי (Biodynamic Craniosacral Therapist) לבוגרי הכשרת היסוד והגדרת ABD (Advanced Biodynamic Diploma) המייצגים עוד 300 שעות של הכשרה. לפרטים נוספים על ABD לחצו כאן.

תעודה והגדרה מקצועית

לאחר סיום ההכשרה, התלמידים יקבלו תעודה בתרפיית קרניו-סקרל ביודינמי BCST ולאחר ההצטרפות לארגון הבינלאומי, יקבלו את הרשות להשתמש בהגדרה המקצועית RCST.

ייחודיות הקורס שאנו מציעים

 • גישה ניטרלית יותר אל הנשימה הראשונית (primary respiration). אנחנו לא מחפשים את הנשימה הראשונית, אלא נותנים לה לעלות. המטפל מיומן בחישה ובזיהוי של כל מצבי הנשימה הראשונית, דבר המוביל לתגובה יותר אינהרנטית מהמערכת. הגוף אינו מוחזק על ידי המטפל עם כוונה שהנשימה הראשונית תלך לכיוון מסויים.

 • דגש על תרגולי אנטומיה חווייתית כדרך לדעת וליישם את הגישה. תרגולי מודעות גוף אלה חיוניים כחלק משיעורי הבית ואנו מעודדים תלמידים להמשיך ולתרגל אותם עד שהתחושה של האנטומיה מוכרת.

 • הפעימה הקרניו סקרלית (The Cranial Rhythmic Impulse) מוכרת כביטוי של בריאות והקורס כולל מערכת יחסים עם החישה של מקצב זה.

 • הקורס מוגדר על ידי הקשבה המגולמת בגוף המכירה בתגובות האינהרנטיות של המערכת של המטופל וביכולתה הטבעית לקיים ארגונים מחדש הנובעים מבפנים

 • המטפל אינו משרה נקודות של השהייה/דממה (stillpoint). אלה הם ביטויים טבעיים העולים בתהליך הטיפולי והינם נסיונות של המערכת להתחבר ל(dynamic stillness)דממה חיה. המטפל נמצא בגופו במערכת יחסים עם הדממה החיה.

 • פיתוח יכולת התייחסות לכל שדות התפיסה החושית בעת ובעונה אחת כלוח צבעים הנמצאים לפעמים בחזית ולפעמים ברקע של המרחבים אליהם המערכת של המטופל משתנה אליהם. היכולת של המטפל להתייחס לשינויים אלה, מאפשרת מעברים חלקים אל תוך המצבים השונים.

 • מצבי איזון הם מנגנונים טבעיים של ארגון מחדש שמתחילים בשלב האמבריולוגי המוקדם בו תאים התכוונו אל התלת מימד. התנועות במצבי איזון נובעות משלבים ראשוניים אלה.

 • ביסוס של השדה היחסי (relational field) מאפשר עיבוד טבעי של טראומה. מיומנות המטופל ביצירת בסיס זה והיותו עד אמפטי מהווה כוח מניע חזק לפתרון טראומה יחד עם מהלך מדויק של כישורים מילוליים.

יצירת מטפלים מצויינים

כוונת ההכשרה היא לספק תהליך חינוכי משנה חיים שעוזר לכם להפוך למטפלים מצויינים

 • בילוי זמן בחידוד מיומנויות המגע הקרניו סקרליות שלכם עד שתהפכו לבעלי רגישות ותובנה גבוהים
 • ללמוד איך להיות במגע עם הבריאות הנבונה של המטופלים שלכם )ועם שלכם
 • הקשבה עם דיוק: היכולת לדעת מה גוף המטופל מראה לכם )כמו גם מה שגופכם מראה לכם
 • יכולת לנוע בין הפיזי, הרגשי והאנרגטי
 • פיתוח שפה פשוטה ובהירה לתיאור של מה שקורה למטופלים בזמן סשן

כדי לעזור לכם להגיע לנ"ל, תקבלו משובים בשפע מהמורים בתרגולים במיטות הטיפולים. מורים יניחו ידיים על ידי התלמידים בתפקידי המטפלים בזמן שהם בקשר עם התלמידים על מיטות הטיפולים בתפקיד המטופלים. המורים יתכווננו למפגש ויתנו משוב. לתלמידים ינתנו גם הזדמנויות להניח ידיים על המורים בזמן שהם מטפלים והמורים יתארו מה הם חשים. יהיו לכם גם הזדמנויות רבות לתרגל עם התלמידים העמיתים שאיתכם בקורס ותקבלו עידוד לתרגל עם אנשים שונים כדי לחוות את התגובות השונות לטיפול

כמו כן, תקבלו תמיכה רבה ופרספקטיבה באשר לאופן ההתמודדות עם ביטויים של טראומה. הגוף יכול לבטא טראומה בכמה דרכים: פרצי רגש הם אופייניים, לכן בכי, כעס, וטרדה עולים הרבה במפגשים. הפיזיולוגיה של הגוף נכנסת למצב מאבק או בריחה (fight or flight), לכן הלב מתחיל לדפוק מהר, יש נשימה מהירה, ולפעמים רגשות של פאניקה או חרדה עולים, הגוף יכול להתחיל לרעוד בכל מיני דרכים, או שהמטופל יכול להפוך קר ולהיכנס למצב של הלם. תופעות אלה הן סימן שהגוף מנסה לפתור דפוס חווייתי. קרניו- סקרל ביודינמי יוצר מרחב יחסים מאד בטוח ויעיל לעיבוד טראומה.

ההכשרה מעמיקה, מקיפה ומכבדת את שורשי העבודה יחד עם התפתחויות עכשוויות בתחום.

:שורשים קלאסיים

 • ציר מרכזי נוזלי

 • תנועת מתח הדדי

 • למידה איך לחוש את הגאות ושפל ואת התנועה הקרניו סקרלית של מבנים בגוף

 • מצבי מתח מאוזנים

 • הבדלה בין רקמות, נוזלים ופוטנסי (potency)

 • נשימת החיים (breath of life)

 • נקודות דממה חיה (dynamic stillness) כדרך למנוחה עמוקה

התפתחויות עכשיוויות

 • גאות ושפל עמוקים ואיטיים יותר
 • מגע קל ורגיש
 • מושג של ציר מרכזי ראשוני (primal midline) ופרדיגמה אנרגטית

 • דפוסים של הגוף השלם

 • דרגות דממה והשהייה שונות

 • עבודה עם תכנית הריפוי האינהרנטית של האדם

 • מגע מעודן יותר ורעיונות של מרחבי תפיסה שונים

 • גישה יותר מדיטטיבית ופנימית

 • מטפל כעד

 • יותר אוריינטציה לכוחות בריאות ביודינמיים